
Atlas avasi naisten Aktialiiga-kautensa vakuuttavalla 32–21 (12–12) -kotivoitolla SIF:stä Myyrmäen Urheilutalolla. Tasainen ensimmäinen puoliaika lupaili jännittävää kauden avausta, mutta toisella puoliajalla kotijoukkue löysi puolustuspelinsä ja karkasi lopulta selvään voittoon.
Uudistunut SIF saapui Myyrmäkeen ennakkoluulottomasti ja osoitti heti ottelun alusta lähtien olevansa eri joukkue kuin viime kaudella. Vieraat pelasivat rohkeasti ja hallitsivat hienokseltaan ensimmäisen puoliajan tapahtumia. Erityisesti uusi vahvistus Stefani Petrova aiheutti Atlakselle ongelmia ja siuntio pysyikin johdossa käytännössä koko ensimmäisen puoliajan. Atlas ei kuitenkaan päästänyt vieraita karkuun. Kotijoukkue pysyi iskuetäisyydellä ja sai tärkeän onnistumisen aivan ensimmäisen puoliajan päätöshetkillä, kun Danica Ekström viimeisteli tasoituksen summerin soidessa. Tauolle lähdettiin tasatilanteessa 12–12.
Toisella puoliajalla ottelun kuva muuttui vähitellen Atlaksen eduksi. Kotijoukkueen aktiivinen puolustuspelaaminen alkoi tuottaa tulosta, vaikeuttaen jatkuvasti enemmän SIF:n hyökkäyspelaamista. Atlas onnistui pakottamaan vieraat virheisiin ja rakentamaan niiden kautta nopeita hyökkäyksiä. Joukkueen uusi kasvo Kia Mbembela näytti varsinkin puolustuspäässä merkityksensä joukkueelle, tehden koko ottelun ajan rajusti töitä Siuntion Petrovaa vastaan.
Vaikka SIF pysyi mukana ottelussa pitkään, alkoi Atlaksen fyysisyys ja leveä materiaali näkyä toisella puoliajalla. Vierailijat taistelivat vielä viimeiselle kymmenminuuttiselle asti, mutta sen jälkeen kotijoukkue löi ratkaisevan iskun. Atlaksen puolustus piti tiiviisti, maalivahtipeli onnistui ja hyökkäyksessä viimeistely oli tehokasta. Ero kasvoi nopeasti, eikä SIF enää pystynyt vastaamaan Atlaksen vauhtiin. Lopulta tulostaululla komeilivat selvät voittolukemat 32–21.
Hyökkäyspäässä Atlas sai onnistumisia laajalta rintamalta. Adriana Jakimova ja Mariela Lönnqvist johtivat maalintekoa seitsemällä osumallaan. Liisa Holopainen säesti kuudella maalilla ja oli jälleen yksi kotijoukkueen näkyvimmistä pelaajista. SIF:n tehokkaimmat olivat Stefani Petrova viidellä sekä Petra Ojala neljällä maalilla.
Atlaksen päävalmentaja Jaakko Horelli oli tyytyväinen kauden avaukseen, vaikka kehitettävääkin löytyi.
”Kauden avauspisteet, pitää olla tyytyväinen. Todella tyytyväinen puolustusilmeeseen ja aktiivisuuteen. Kolme debytanttia Atlaksen paidassa, joista jokainen suoriutui erinomaisesti ja olen todella iloinen heidän puolestaan.”
Horelli korosti erityisesti puolustuspelin merkitystä.
”Joukkue näytti juuri siltä, miltä haluan sen näyttävän. Pystymme vielä tiivistämään puolustustamme ja olemaan entistä aktiivisempia sekä aggressiivisempia. Haluamme myös kehittää nopeita vastahyökkäyksiä ja kentän juoksemista. Siihen tulemme panostamaan paljon kauden ensimmäisten viikkojen aikana.”
Myös ottelun parhaaksi pelaajaksi valittu Liisa Holopainen näki ratkaisun löytyneen toiselta puoliajalta.

”Ensimmäisellä puoliajalla meillä oli vaikeuksia viimeistelyssä molemmissa päissä kenttää. Toisella puoliajalla pääsimme omalle tasollemme ja pystyimme
nopealla pelillä kasvattamaan eroa.”
Ottelun tilastot
Atlas
Maalintekijät
- Mariela Lönnqvist 7
- Adriana Jakimova 7
- Liisa Holopainen 6
- Nora Wunsch 3
- Kia Mbembela
- Ellen Koskue 2
- Danica Ekström 1
- Linnea Fagerholm 1
- Saara Alfatin 1
Maalivahdit
- Terese Nieminen 11 torjuntaa (45,8 %)
- Kia Viljakainen 1 torjunta
SIF
Maalintekijät
- Stefani Petrova 5
- Petra Ojala 4
- Andjela Petrovic 3
- Maria Barck 2
- Jasmin Pesola 2
- Emilia Lemström 2
- Alexandra Broman 2
- Olivia Pesola 1
Maalivahdit
- Saga Narkiniemi 15 torjuntaa (34,1 %)
Ottelun tähdistö
⭐⭐⭐ Liisa Holopainen (Atlas)
Kuusi maalia, vahvaa puolustuspelaamista ja jatkuvaa uhkaa hyökkäyssuuntaan. Oli keskeisessä roolissa Atlaksen noustessa toisella puoliajalla ratkaisevaan karkumatkaan.
⭐⭐ Terese Nieminen (Atlas)
Atlaksen puolustuksen viimeinen lukko. 11 torjuntaa ja lähes 46 prosentin torjuntavarmuus loivat pohjan voitolle erityisesti toisella puoliajalla.
⭐ Saga Narkiniemi (SIF)
Vaikka tappio oli lopulta selvä, piti Narkiniemi SIF:n mukana ottelussa pitkään. 15 torjuntaa kertoo vahvasta henkilökohtaisesta suorituksesta.
Nälkäisin pelaaja 🍔

Kia Mbembela (Atlas)
Aktiivinen molempiin suuntiin, kolme maalia ja jatkuvaa energiaa kentällä. Mbembela toi Atlaksen peliin vauhtia, aggressiivisuutta ja taistelutahtoa, joka kuvasti hyvin koko joukkueen ilmettä kotiavauksessa.
Kauden ensimmäinen ottelu antoi Atlakselle erinomaisen lähtölaukauksen sarjaan. Ensimmäinen puoliaika osoitti, että työtä on vielä tehtävänä, mutta toinen puoliaika näytti myös sitä potentiaalia, joka joukkueessa on. Kun puolustus ja maalivahtipeli alkoi toimia halutulla tavalla, ei SIF:llä ollut enää vastauksia Atlaksen vauhtiin. Lopputuloksena oli ansaittu 32–21-voitto ja kaksi sarjapistettä kauden avauskierrokselta.
Seuraavaksi katseet Riihimäelle
Atlaksen kausi jatkuu tulevana lauantaina 12. syyskuuta, kun joukkue matkustaa Riihimäelle kohtaamaan Cocksin Cocks Areenalla. Ottelu käynnistyy kello 16.00 ja tarjoaa heti alkukauteen mielenkiintoisen mittarin Atlaksen iskukyvystä.
Cocks lähtee otteluun varmasti sisuuntuneena avauskierroksen jälkeen. Riihimäkeläiset kärsivät sarja-avauksessaan selvän 20–32-tappion hallitsevalle mestarille GrIFK:lle, vaikka ottelu alkoi heidän kannaltaan erinomaisesti. Cocks karkasi ensimmäisen vartin aikana kolmen maalin johtoon ja onnistui pitämään GrIFK:n pitkään ahtaalla. Tämän jälkeen GrIFK kuitenkin käänsi ottelun suunnan voittamalla seuraavan kymmenminuuttisen 6–0 eikä enää luopunut johtoasemastaan.
Vaikka lopputulos oli tyly, Cocksin päävalmentaja Kimmo Lähteenmäki löysi joukkueensa esityksestä myös paljon positiivisia asioita.
”Pelattiin ajoittain hyvin ja onnistuttiinkin meidän pelin teemoissa. Toisella jaksolla hukattiin liikaa palloja ja Grani pääsi rokottamaan.”
Jo kausiennakoissa Cocksista puhuttiin yhtenä sarjan mielenkiintoisimmista joukkueista. Joukkueen pelaajistossa oli todella paljon vaihtuvuutta, kun Riihimäelle saapui peräti yhdeksän uutta pelaajaa. GrIFK-ottelun ensimmäinen vartti osoitti kuitenkin, että parhaana päivänään joukkue pystyy haastamaan kenet tahansa Aktialiigassa.
Atlaksen näkökulmasta avainasemassa tulee jälleen olemaan aktiivinen puolustuspelaaminen ja nopeiden vastahyökkäysten hyödyntäminen. SIF-ottelun toinen puoliaika antoi vahvoja viitteitä siitä, millaiseksi päävalmentaja Jaakko Horelli haluaa joukkueensa identiteetin rakentuvan. Jos sama puolustusintensiteetti ja maalivahtipeli jatkuvat Riihimäellä, lähtee Atlas otteluun hyvistä asetelmista hakemaan kauden toista peräkkäistä voittoa.
Vastaan asettuu nälkäinen Cocks, joka haluaa varmasti pestä avauskierroksen haavat kotiyleisönsä edessä. Atlas puolestaan matkustaa Riihimäelle sarjapisteet taskussaan ja itseluottamusta uhkuen.
Naisten Aktialiiga Cocks – Atlas Lauantai 12.9.2026 klo 16.00 Cocks Areena, Riihimäki

